Quantic PMI Model 13CL13G-6G-CD-SFF is a Comb Bandpass Filter with a 13 GHz, center frequency and a 6 GHz, bandwidth. Package size is 2.165" x 0.551" x 0.315" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 13 |
| Bandwidth (GHz): | 6 (10 to 16) |
| Insertion Loss (dB): | 0.7 dB Max |
| Stop Band Attenuation: | 30 dB Min @ DC to 8 GHz, 30 dB Min @ 18 to 20 GHz |
| Power Handling (dBm): | 2 W Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.165" x 0.551" x 0.315" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to 85 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |