Quantic PMI Model 13CL2880-600-CD-SFF is a 13 Pole Bandpass Filter with a center frequency of 2.88 GHz and a nominal bandwidth of 0.6 GHz. Package size is 3.31" x 1.36" x 0.39" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 2.88 |
| Bandwidth (GHz): | 0.6 |
| Passband Frequency (GHz): | 2.58 to 3.18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Passband Amplitude Flatness: | 1 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 2 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Stop Band Rejection: | 45 dB @ DC to 2.46 GHz Min, 45 dB @ 3.3 to 6 GHz Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to 85 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |