Quantic PMI Model 15CL32G-16G-292FF is a Bandpass Filter center frequency 24 to 40 GHz with a bandwidth of DC to 50 GHz. Housing is precision machined, and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.281" x 0.60" x 0.35" and 2.92mm female connectors are removable for surface mount applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 24 to 40 |
| Bandwidth (GHz): | DC to 50 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Ripple: | 1 dB Max - Measured <1 dB |
| Rejection: | DC to 18 GHz: 60 dB - Measured >60 dB, 42 to 50 GHz: 40 dB - Measured >40 dB |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.281" x 0.60" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 50832 |