Quantic PMI Model 2640I885 is a coaxial isolator operating in the Ka frequency band; from 26.5 to 40 GHz that features 14 dB minimum isolation, 1 dB maximum insertion loss, and 1.5:1 maximum VSWR. The small package measures 0.74" x 0.38" x 0.5" and is equipped with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Forward Power: | 10 W Max |
| Reverse Power: | 2 W Max |
| Connectors: | 2.92mm (K) Female |
| Size: | 0.74" x 0.38" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ˚C to +75 ˚C |