28CJ1212 is a circulator that operates within the 34 to 36 GHz frequency range that features a maximum insertion loss of 0.3 dB, minimum isolation of 20 dB, and maximum VSWR of 1.2:1. Package size is 0.79" x 1.0" x 0.75" that mounts with UG599/U (WR28) waveguide flange.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 34 to 36 |
| Frequency Min (GHz): | 34 |
| Frequency Max (GHz): | 36 |
| Insertion Loss (dB): | 0.3 dB Max |
| VSWR: | 1.2:1 Max |
| Forward Power: | 500 W Peak 30 W Average |
| Connectors: | UG599/U (WR28) Waveguide |
| Size: | 0.79" x 1.0" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -30 °C to +85 °C |