Quantic PMI Model 3BP-4828-170-CD-SFF is a highly temperature stable, narrow band (0.17 GHz wide), lumped element band pass filter centered at 4.82857 MHz with better than 6 dB insertion loss. It is used in a fast switched eight channel LO assembly to suppress adjacent channel outputs. Package size 0.53" x 0.70" x 0.26" with removable SMA connectors. Dual use component, can be used for connectorized or surface mount applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 4.82857 |
| Bandwidth (GHz): | 0.17 Min |
| Passband Bandwidth: | 0.17 GHz Min |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Channel Center Insertion Loss: | 6 dB Max |
| Passband Input/Output VSWR: | 2:1 Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65°C to +125°C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |