Quantic PMI Model 4BP160-40-2A-PP is an LC Bandpass filter centered at 0.16 GHz. Package size of 1.2" x 0.31" x 0.31" with PC Pins in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.16 |
| Bandwidth (GHz): | 0.04 ±5% |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 3 dB Typ |
| Rejection: | 4 Section Response |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | PC Pins |
| Size: | 1.20" x 0.31" x 0.31" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |