Quantic PMI Model 4BP200-25-2A-PP is a LC Bandpass Filter, center frequency of 0.2 GHz range with a nominal bandwidth of 0.025 GHz ± 5%. Package size is 1.5" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.2 |
| Bandwidth (GHz): | 0.025 ± 5% |
| 3 dB Bandwidth: | 0.025 ± 5% |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 5 dB Nom |
| Rejection: | 4 Section Response |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.5" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. A |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |