Quantic PMI Model 4BP2065-95-CD-PP is a bandpass filter with a center frequency of 2.065 GHz; bandwidth of 0.95 GHz; a passband insertion loss of 3 dB maximum and a VSWR of 1.5:1. Small package size is 1.0" x 0.38" x 0.38" with PC pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 2.065 |
| Bandwidth (GHz): | 0.095 Min |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 3 dB |
| Rejection: | -65 dB @ 0 to 1.275 GHz -65 dB @ 3.78 to 10.6 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | PC Pins |
| Size: | 1.00" x 0.38" x 0.38" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |