Quantic PMI Model 4CL64R5-3-CD-PIN-3dBIL is a combline bandpass filter centered at 0.064512 GHz with a 0.003 GHz bandwidth. This filter features high out of band rejection and low passband insertion loss.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.064512 |
| Bandwidth (GHz): | 5% Min |
| 3 dB Bandwidth: | 5% Min |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Passband Ripple: | 1 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm (Input/Output) |
| Rejection: | -60 dB Max above 0.129 GHz, -60 dB Max @ 0.129 GHz, -72 dB Max @ 0.0325 GHz |
| VSWR: | 1.35:1 Max |
| Connectors: | PIN |
| Size: | 0.310 x 0.310 x TBD |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | X, Y, Z Axes, 6 Grms, 10 Min. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |