| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.0298 to 0.0302 |
| Frequency Min (GHz): | 0.0298 |
| Frequency Max (GHz): | 0.0302 |
| Attenuation Range (dB): | 0 to 63.5 |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.5 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±0.2 dB @ 0 to 4 dB, ±0.3 dB @ 5 to 9 dB, ±0.5 dB @ 10 to 16 dB, ±0.6 dB @ 17 to 24 dB, ±0.7 dB 25 to 50 dB, ±2 % @ 51 to 63.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 9 dB Max |
| Attenuation per bit: | A0 = LSB = 0.5 dB, A6 = MSB = 32 dB |
| VSWR: | 1.4:1 Max |
| Operating Input Power: | 10 dBm Max |
| Power Supply: | +5 to +5.2 VDC @ 750 mA Max |
| Sealing: | Hermetically Sealed |
| Switching Speed: | 700 ns Delay Max, 700 ns Rise Time Max |
| Input Power: | 10 dBm Max |
| Switching Rate: | 10 kHz Max |
| Attenuation vs. Frequency: | 0.1 dB Peak to Peak |
| Input/Output Impedance: | 50 Ohm |
| Linearity (Over any 6 dB Range): | 0.5 dB peak to peak up to 50 dB atteuation |
| Insertion Phase: | 30° ± 5° |
| Phase vs. Frequency: | 1.4° Peak to Peak |
| Phase vs. Attenuation: | ±1.5° 0 to 40 dB, referenced to Insertion Phase |
| Control Input Impedance: | 8 equivalent TTL loads Max, including 1k Pull-Up Resistors |
| Control Input Logic: | TTL Driver with Rise/Fall of 20 ns |
| Binary Code: | 7 BIT, 00000000 = Insertion Loss |
| Transients: | 5 mV Peak to Peak for 0.5 dB Steps 10 mV Peak to Peak for 63.5 dB Steps |
| Terminals: | MIL-T-55155/23 or Equivalent |
| Digital Control: | 7 BIT |
| Size: | 3.675" x 2.25" x0.23". |
| Finish: | Chemically Coated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to 70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to 70 °C |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213, Cond A, Except 18 g's in each axis |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 201, except frequency of 5 to 55 Hz Double Amplitude of 0.06 inches |
| Fungus: | MIL-STD-454, Materials shall not support fungus growth |
| Leakage: | MIL-STD-883, Method 1014.9 |