Quantic PMI Model 5BP213-30-2B-PP is a bandpass filter centered at 0.213 GHz with a nominal bandwidth is 0.04 GHz. Package size is 1.85" x 0.50" x 0.50" outfitted with PC pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.213 |
| Bandwidth (GHz): | 0.04 |
| Insertion Loss (dB): | 1.1 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1.1 dB |
| Rejection: | -60 dBc @ DC to 0.11 GHz -60 dBc @ 0.31 to 1.5 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | PC Pins |
| Size: | 1.85" x 0.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |