Quantic PMI Model 5BP287D85-37D60-3B-SFF is a bandpass filter centered at 0.28785 GHz with a nominal bandwidth is 0.376 GHz. Package size is 1.5" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.28785 |
| Bandwidth (GHz): | 0.376 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2.5 dB Typ |
| Rejection: | 5 Pole Response |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |