Quantic PMI Model 5C10D98G-180-CD-SFF is a Combine Filter with a center frequency of 10.98 GHz and a bandwidth of 0.18 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.90" x 0.40" x 0.40" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 10.98 |
| Bandwidth (GHz): | 0.18 @ 3 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Rejection: | 5 Pole Response |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.90" x 0.40" x 0.40" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND.B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND.B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND.B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND.B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND.B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |