Quantic PMI Model 5C14D125-600-CD-SFF is a Cavity Bandpass filter with a center frequency of 14.125 GHz and a bandwidth of 0.6 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.44" x 0.40" x 0.40" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 14.125 |
| Bandwidth (GHz): | 0.6 |
| 3 dB Bandwidth: | 0.6 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Rejection @ 13.025 GHz: | -75 dB |
| Rejection @ 15.2235 GHz: | -75 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.44" x 0.40" x 0.40" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |