Quantic PMI Model 5CL5086-100-CD-SS is a Combine Filter with a center frequency of 5.086 GHz and a bandwidth of 0.1 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.90" x 0.40" x 0.40" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 5.086 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 0.1 MHz @ 3 dB |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Rejection @ DC to 2.55 GHz: | -65 dB |
| Rejection @ 7.578 to 20 GHz: | -65 dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.90" x 0.40" x 0.40" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |