Quantic PMI Model 5CL11D3-1G-CD-SS is a Combline Bandpass Filter with a center frequency of 11.3 GHz and a bandwidth of 1 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.750" x 0.50" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 11.3 |
| Bandwidth (GHz): | 1 @ 3 dB |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Rejection @ 10 to 12 GHz: | 20 dB Min |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.750" x 0.50" x 0.50" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to 85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |