Quantic PMI Model 5CL11D94G-180-CD-SFF is a bandpass filter centered at 11.94 GHz with a nominal bandwidth is 0.18 GHz. Small package size is 1.9" x 0.4" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 11.94 |
| Bandwidth (GHz): | 0.18 Min |
| 3 dB Bandwidth: | 0.18 Min - Measured 0.2467 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Loss Ripple (Peak to Peak): | 0.5 dB max - Measured 0.43 dB |
| Phase Linearity: | ± 5° Max - Measured ± 2.6° |
| Rejection: | -55 dBc @ 13.3 to 16 GHz - Measured 75 dB, -65 dBc @ DC to 9 GHz - Measured 84 dB, -75 dBc @ 9.6 to 10.56 GHz - Measured 88 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max - Measured 1.38:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.9" x 0.4" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |