Quantic PMI Model 5CL12D9G-180-CD-SFF is a bandpass filter centered at 12.9 GHz with a nominal bandwidth of 0.18 GHz. Package size is 1.90" x 0.40" x 0.40" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 12.9 |
| Bandwidth (GHz): | 0.18 Min |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Passband Ripple: | 0.5 dB Max - Measured 0.49 dB |
| Phase Linearity: | ± 5° Max - Measured ±2.4° |
| Rejection: | DC to 8 GHz @ -65 dB - Measured 82 dB, 8.76 to 11.52 GHz @ -60 dB - Measured 83 dB, 14.2 - 17 GHz @ -55 dB - Measured 76 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max - Measured 1.49:1 |
| Size: | 1.90" x 0.40" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |