Quantic PMI Model 5CL26G28G-CD-SFFPMI Model No. 5CL26G28G-CD-SFF is a Cavity Bandpass Filter operating over the 26 to 28 GHz frequency range with a 2 GHz bandwidth. Package size is 1.17" x 0.5" x 0.28" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 26 to 28 |
| Bandwidth (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB |
| Passband Return Loss (dB): | 12 dB |
| Input Power (dBm): | 10 W |
| Group Delay: | TBD |
| Passband Ripple: | 1 dB |
| Rejection: | 40 dB Min @ 4 to 18 GHz, 40 dB Min @ 37 to 40 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.17" x 0.5" x 0.28" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +85 ºC Non Operating |
| Humidity: | 95% RH @ 40 ºC |
| Shock: | 20G for 11 msec half sine wave, 3 axis both directions |
| Altitude: | 60,000 FT 1.0 psi min. |