Quantic PMI Model 5CL6D8G-100-CD-SMM is a bandpass filter centered at 6.8 GHz with a nominal bandwidth of 0.1 GHz. Package size is 2.9" x 0.6" x 0.75" with SMA male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 6.8 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max (in passband) |
| Rejection: | 20 dB Min @ 6.69 and 6.92 GHz, 40 dB Min @ 6.603 and 6.989 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max (in passband) |
| Connectors: | SMA Male |
| Size: | 2.9" x 0.6" x 0.75" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |