Quantic PMI Model 5CL720-20-CD-SFF-GDO is a bandpass filter centered at 0.72 GHz with a nominal bandwidth of 0.02 GHz. Package size is 6.87" x 1.60" x 2.0" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.72 |
| Bandwidth (GHz): | 0.02 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Rejection: | -60 dBc @ 0.48 and 0.96 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.87" x 1.60" x 2.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |