5CL720-20-CD-SFF-GDO Active
Bandpass Filter
Quantic PMI Model 5CL720-20-CD-SFF-GDO is a bandpass filter centered at 0.72 GHz with a nominal bandwidth of 0.02 GHz. Package size is 6.87" x 1.60" x 2.0" with SMA female connectors in and out.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Center Frequency (GHz): 0.72
Bandwidth (GHz): 0.02
Insertion Loss (dB): 1 dB Max
Rejection: -60 dBc @ 0.48 and 0.96 GHz
VSWR: 2.0:1 Max
Connectors: SMA Female
Size: 6.87" x 1.60" x 2.0"