Quantic PMI Model 5CL8G-400-CD-SFF-GDO is a bandpass filter centered at 8 GHz with a nominal bandwidth of 0.4 GHz. Package size is 3.09" x 0.75" x 0.53" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 8 |
| Bandwidth (GHz): | 0.4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.75 dB Max |
| Group Delay: | 3 ns Typ @ 8 ± 0.15 GHz |
| Passband Ripple: | 0.25 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 60 dBc Min @ 7.28 and 8.72 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.09" x 0.75" x 0.53" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |