


Quantic PMI Model 5CL9D18G-180-CD-SFF is a bandpass filter centered at 9.18 GHz with a nominal bandwidth of 0.18 GHz. Housing is precision machined and silver plated to provide the highest possible Q. Package size of the filter is 1.9" x 0.4" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 9.18 |
| Bandwidth (GHz): | 0.18 Min |
| 3 dB Bandwidth: | 0.18 Min - Measured 0.23 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Loss Ripple (Peak to Peak): | 0.5 dB Max - Measured 0.5 dB |
| Phase Linearity: | ± 6° Max - Measured ± 4.2° |
| Rejection: | -50 dBc @ 12 to 15 GHz - Measured 72 dB, -60 dBc @ 7.8 GHz - Measured 88 dB, -60 dBc @ 10.56 to 11.94 GHz - Measured 83 dB, -70 dBc @ DC to 7 GHz - Measured 83 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max - Measured 1.4:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.9" x 0.4" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |