Quantic PMI Model No. 654VE4862-2 is an AC coupled, 0.5 to 1 GHz, Detection Log Video Amplifier. The minimum logging range is -44 to 0 dBm with a log slope of 50 mV/dB. The normal output voltage at 0 dBm into a 100 Ohm load is 2.5 V peak. Package size is 5.125" x 2.5" x 1.0" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| TSS (dBm): | -45 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Nom |
| Log Range (dBm): | -44 to 0 |
| VSWR: | 2.0:1 Typ |
| Flatness: | ±0.2 dB Typ |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Log Accuracy: | ±0.5 dB typ. @ One Frequency |
| Coupling: | AC |
| Connectors: | RF Input: SMA (M) Video Output: SMA (F) |
| Size: | 5.125" x 2.500" x 1.000" |
| Finish: | 50 µin Gold Plating Min Over Copper Flash Over Nickel Flash per MIL-G 45204 Type 2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +71 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-810F, Method 503.4, Procedure I |
| Humidity: | MIL-STD-810F, Method 507.4 |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 516.5 |
| Vibration: | MIL-STD-810F, Method 514.5 |
| Altitude: | MIL-STD-810F, Procedure II |