Quantic PMI Model 6BR7D1G-100-CD-SS is a band reject filter with center frequency of 7.1 GHz and notch bandwidth of 0.1 GHz @ 3 dB, with a VSWR of 2.0:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.90" x 0.50" 0.50" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 7.1 |
| Notch Bandwidth (GHz): | 0.1 @ 3 dB |
| Passband Insertion Loss (dB): | -0.5 dB Max |
| Passband VSWR: | 2.0:1 Max |
| Rejection: | -30 dB |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.90" x 0.50" 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |