Quantic PMI Model 6C3250-65-CD-SFF is a Band Reject Filter with a center frequency of 3.25 GHz and a bandwidth of 0.065 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.90" x 0.60" x 0.75" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.25 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 0.065 @ 3 dB |
| Bandwidth (GHz): | 0.065 MHz |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Rejection @ 3.12 GHz: | 10 dB |
| Rejection @ 3.14 GHz:: | 20 dB |
| Rejection @ 3.18 GHz: | 30 db |
| Rejection @ 3.26 GHz: | 40 db |
| Rejection @ 8.4 to 16.1 GHz: | 50 dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.90" x 0.60" x 0.75" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |