Quantic PMI Model 6CL13G-4D2G-CD-SFM is a combline filter with a center frequency of 13 GHz with a maximum insertion loss of 4 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 2.0" x 0.6" x 0.705" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 13 |
| Bandwidth (GHz): | 4.2 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Rejection: | 5 Pole Response |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 0.6" x 0.705" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |