Quantic PMI Model 6CL17D4G-600-CD-SFF is a bandpass filter centered at 17.4 GHz. The nominal bandwidth is 0.6 GHz. Package size is 3.26" x 0.50" x 0.5" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 17.4 |
| Bandwidth (GHz): | 0.6 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB |
| Rejection: | -70 dBc @ 16.2 and 18.6 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 3.26 x 0.50" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |