Quantic PMI Model 6CL9227D5M-180-CD-PIN is a bandpass filter centered at 9.2275 GHz having a nominal bandwidth is 0.18 GHz. This filter offers a low loss of 1 dB typical; a VSWR of 1.5:1 maximum and a phase linearity from 9.2075 to 9.2475 GHz is ±3.2° typical. Package size is 1.90" x 0.40" x 0.35" outfitted is pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 9.2275 |
| Bandwidth (GHz): | 0.18 Typ |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Typ |
| Phase Linearity: | ±3.2° Typ |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | -60 dBc @ 8.8235 and 9.6715 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | PIN |
| Size: | 1.90" x 0.40" x 0.35", 48.26mm x 10.16mm x 8.89mm, Excluding Mounting Tabs |
| Finish: | Gray Epoxy Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Salt Fog: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810, Method 508.2 |