Quantic PMI Model 7C6123D1-17D4M-CD-SFF is a Bandpass Cavity Filter with a center frequency of 6.1231 GHz and a bandwidth of 0.0174 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 4.00" x 0.60" x 0.75" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 6.1231 |
| Bandwidth (GHz): | 0.0174 @ 3 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | -4.5 dB Max |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.00" x 0.60" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |