Quantic PMI Model 7C6655-17D4M-CD-SFF is a Bandpass Cavity Filter with a center frequency of 6.655 GHz and a bandwidth of 0.0174 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 4.00" x 0.60" x 0.75" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 6.655 |
| Bandwidth (GHz): | 0.0174 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | -4.5 dB Max |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.00" x 0.60" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | 65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |