Quantic PMI Model 7CL10D62G-960-CD-SFF is a bandpass filter centered at 10.62 GHz with a nominal bandwidth of 0.96 GHz. Package size is 2.15" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 10.62 |
| Bandwidth (GHz): | 0.96 Min |
| 3 dB Bandwidth: | 0.96 Min |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Loss Ripple (Peak to Peak): | 0.5 dB Max - Measured 0.15 dB |
| Rejection: | -70 dB: DC to 8.5 GHz, -50 dB: 9.2 GHz, -70 dB: 12.9 GHz, -78 dB: 9.2 GHz, -50 dB: 15.5 to 17 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max - Measured 1.30:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.15" x 0.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |