Quantic PMI Model 7CL5125-1490-CD-SFF is a bandpass filter centered at 5.125 GHz and has a nominal bandwidth of 1.49 GHz. This filter provides over 40 dB of rejection between 3.0 to 3.658 GHz and between 6.65 to 7.3 GHz and over 65 dBc of rejection between 1.5 to 2.5 GHz. Package size is 1.9" x 0.875" x 0.5" with removable SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 5.125 |
| Bandwidth (GHz): | 1.49 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB |
| Rejection: | -40 dBc @ 3.0 to 3.658 GHz, -40 dBc @ 6.65 to 7.3 GHz, -65 dBc @ 1.5 to 2.5 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.9" x 0.875" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |