Quantic PMI Model 7CL5710-100-CD-SFF is a bandpass filter centered at 5.71 GHz with a nominal bandwidth of 0.1 GHz. Package size is 1.9" x 0.4" x 0.45" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 5.7 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 |
| Insertion Loss (dB): | 2.1 dB |
| Rejection: | -40 dBc @ 5.98 GHz, -70 dBc @ 5.44 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.9" x 0.4" x 0.45" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |