Quantic PMI Model No. 7CL64R5-32-CD-PIN is a Combline Bandpass Filter centered at 0.064512 MHz with a 0.032 GHz bandwidth. This filter features high out of band rejection and low passband insertion loss.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.064512 |
| Bandwidth (GHz): | 50% Min |
| 3 dB Bandwidth: | 50% Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Passband Ripple: | 1 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm (Input/Output) |
| Rejection: | -20 dB Max above 0.129 GHz, -20 dB Max @ 0.129 GHz, -55 dB Max @ 0.03 GHz |
| VSWR: | 1.35:1 Max |
| Connectors: | PIN |
| Size: | 0.310" x 0.310" x TBD |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | X,Y,Z Axes, 6 Grms, 10 Min. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |