Quantic PMI Model 7CL80R6-32-CD-PIN is a combline bandpass filter centered at 0.08064 GHz with a 0.032 GHz bandwidth. This filter features high out of band rejection and low passband insertion loss. Package size is 0.310" x 0.310" x 1.34" outfitted with RF pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.08064 |
| Bandwidth (GHz): | 40% Min |
| 3 dB Bandwidth: | 40% Min |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Passband Ripple: | 1 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohms (Input/Output) |
| Rejection: | -30 dB Max above 0.160 GHz, -63 dB Max below 0.04 GHz |
| VSWR: | 1.35:1 Max |
| Connectors: | RF Pins |
| Size: | 0.310" x 0.310" x 1.34" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | X,Y,Z Axes, 6 Grms, 10 Min. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |