Quantic PMI Model 7CL8150-500-CD-SFF is a Combline Bandpass Filter with a center frequency of 8.15 GHz and a bandwidth of 0.5 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.3" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 8.15 |
| Bandwidth (GHz): | 0.5 |
| 1 dB Bandwidth: | 0.5 GHz |
| Passband Frequency (GHz): | 7.9 to 8.4 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1 dB Max |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| DC Connectors: | 20 dB Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.3" x 0.5" x 0.5" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |