Quantic PMI Model 7LP120-125-CD-SFP is a Lowpass filter that has a passband of DC to 0.001 GHz. This filer offers very high Q with broadband performance in a nickel-plated CNC machined housing. This unit has very low loss and is ideal for eliminating broadband harmonics. Package size is 1.20" x 0.312"x 0.11" with an SMA connector.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 0.001 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 0.01 |
| Connectors In/Out: | SMA Male / RF Pin |
| Size: | 1.20" x 0.312"x 0.11" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |