Quantic PMI Model 87BP750M-CD-SMF is a Bandpass Cavity Filter with a center frequency of 0.75 GHz and a bandwidth of 0.5 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 6.87" x 1.6" x 2.0" with SMA male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.75 |
| Bandwidth (GHz): | 0.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2 dB Max |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 6.87" x 1.60" x 2.00" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |