Quantic PMI Model 8BP2250-500-3A-SFF is a LC Bandpass filter with a center frequency of 1.75 GHz; 3 dB bandwidth of 0.5 GHz; a maximum insertion loss of 1.5 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 1.5" x 0.31" x 0.31".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.75 |
| Bandwidth (GHz): | 0.5 |
| 3 dB Bandwidth: | 0.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max (passband) |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1.5 dB Max |
| Rejection: | 8 Section Response |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |