Quantic PMI Model 8BP250-100-3B-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 0.25 GHz; bandwidth of 0.1 GHz and VSWR of 1.5:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.5" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.25 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 |
| Insertion Loss @ Center Frequency: | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Rejection: | 90 dB Min @ 150 MHz & 350 MHz |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.5" |
| Weight: | 1 oz. Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |