Quantic PMI Model 8BP750M-CD-SFM is a cavity bandpass filter centered at 0.75 GHz with a nominal bandwidth of 0.5 GHz. Housing is precision machined and silver plated to provide highest possible Q. Package size is 7.0" x 2.0" x 1.6" with SMA male/female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.75 |
| Bandwidth (GHz): | 0.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2 dB Max |
| Rejection: | 40 dBc from 8 to 12.5 GHz 40 dBc @ 1.1 GHz 40 dBc @ 0.4 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 7.0" x 2.0" x 1.6" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-204D, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |