Quantic PMI Model 8BP925-180-3B-SFF is a bandpass filter centered at 0.925 GHz with a nominal bandwidth of 0.18 GHz. Package size is 1.5" x 0.5" x 0.5" and contains SMA (F) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.925 |
| Bandwidth (GHz): | 0.18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2 dB |
| Rejection: | -30 dBc @ 0.805 and 1.045 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40°C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |