Quantic PMI Model 8C10D1G-300-CD-SFF is a bandpass cavity filter with center frequency of 10.1; insertion loss of 3 dB maximum; and bandwidth of 0.3 GHz. Housing is machined and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.44" X 0.40" x 0.40" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 10.1 |
| Bandwidth (GHz): | 0.3 |
| 3 dB Bandwidth: | 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 3 dB Max |
| Rejection ±0.6 GHz from FO: | 80 dB |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.44" X 0.40" x 0.40" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to + 85 °C (Operating) -65°C TO + 125°C (Storgae) |
| Humidity: | MIL-STD-2O2F, METHOD 1O3B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-2O2F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-2O2F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-2O2F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-2O2F, METHOD 107D COND. A |