Quantic PMI Model No. 8C10D2G-300-CD-SFF is an RF Filter that has a center frequency of 10.2 GHz and a Passband of 0.3 GHz. The passband insertion loss is <3 dB and this filter provides over 80 dBc rejection ±0.6 GHz from the center frequency. Package size is 2.44" x 0.4" x 0.4" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 10.2 |
| Bandwidth (GHz): | 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 3 dB Max |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female / Female |
| Size: | 2.44" x 0.4" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |