Quantic PMI Model 8C1227-20-CD-SFF is a bandpass filter centered at 1.227 GHz with a nominal bandwidth of 0.02 GHz. Package size is 6.6" x 1.2" x 1.3" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.227 |
| Bandwidth (GHz): | 0.02 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2.0 dB |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.6" x 1.2" x 1.3" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |