Quantic PMI Model 8C13D2G-300-CD-SFF is a bandpass filter centered at 13.2 GHz with a nominal bandwidth of 0.3 GHz. Package size is 2.44" x 0.4" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 13.2 |
| Bandwidth (GHz): | 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Rejection: | 80 dB Min ± 600 MHz from Fo |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.44" x 0.4" x 0.4" |
| Weight: | 1 oz. Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Salt Fog: | MIL-STD-202, Method 101E Cond. C |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |