Quantic PMI Model 8C850-100-CD-NFM is a Bandpass Cavity filter with a center frequency of 0.85 GHz and a bandwidth of 0.1 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 4.00" x 0.60" x 0.75" with Type N female/male connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.85 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1.2 dB Max |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | N Female/Male |
| Size: | 4.00" x 0.60" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |