Quantic PMI Model 8C9D3G-300-CD-SFF is a Bandpass Cavity filter with a center frequency of 9.3 GHz and a 3 dB insertion loss. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.44" x 0.40" x 0.40" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 9.3 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB |
| Input Power (dBm): | 50 W CW |
| Rejection: | +/-0.4 GHz From Fc = 30 dB Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.44" x 0.40" x 0.40" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |